2015/08/26 Lubomir

2015 08 26 Lubomir 1

2015 08 26 Lubomir 2

TRASA:
Pcim (osiedle Padoły) czarny Schronisko PTTK na Kudłaczach czerwony Łysina czerwony zolty Trzy Kopce czerwony Lubomir czerwony Trzy Kopce czerwony zolty Łysina czarny Schronisko PTTK na Kudłaczach czarny Pcim

OPIS:
Dzień po wizycie w Pieninach postanowiłem odwiedzić inny rejon górski a mianowicie Beskid Makowski. Wybrałem sobie stosunkowo łatwą oraz krótką trasę. Trasa prowadziła z Pcimia, lecz nie z okolic „Zakopianki” a z osiedla Padoły gdzie znajduje się ostatni przystanek autobusowy w drodze do schroniska na Kudłaczach.


Droga do osiedla Kudłacze i schroniska


Schronisko PTTK na Kudłaczach

Z miejsca startu prowadzi asfaltowa droga, którą około 20 minut idzie się do schroniska. Schronisko bardzo ładne, bowiem drewniane, na dole duża izba wraz z okienkiem do obsługi gości. Nie raz słyszałem, o tym obiekcie negatywne opinie dotyczące osób go prowadzących. Osobiście złej opinii wydać nie mogę, bowiem zostałem obsłużony przez rodzinę gospodarza, który w tym dniu od samego rana ostrzył noże. Będąc w schronisku przez około 15 minut owy Pan niczym innym się nie zajął jak ostrzenie nożna na osełce. Po wyjściu ze schroniska szlak biegnie lasem.

Wybrałem na Lubomir opcję szlaku czerwonego by w powrotnej drodze na wysokości Łysiny pójść czarnym. Szlak czerwony w tym miejscu to skromny fragment Małego Szlaku Beskidzkiego. Przed Lubomirem w jego kierunku po lewej stronie znajduje się punkt widokowy z ławeczką oraz stołem, przy którym można siąść i podziwiać panoramy miejscowości Wiśniowa, Pasmo Cietnia oraz charakterystycznej góry Grodzisko. Gdy spojrzy się w lewo można dostrzec fragment Jeziora Dobczyckiego.


Po prawej pasmo Cietnia, na środku Grodzisko


Jezioro Dobczyckie

Na Lubomirze największą atrakcją jest obserwatorium astronomiczne, gdzie można oglądać panoramę nieba. By móc to zobaczyć trzeba się zapisać, a informacje na ten temat można znaleźć na stronie obserwatorium. Przy obserwatorium zrobione są tablice związane ze ścieżką dydaktyczną „Wielcy astronomowie znani i mniej znani. Można też przysiąść i odpocząć na ładnym ławeczkach z zadaszeniem.


Obserwatorium Astronomiczne


Selfie na szczycie

By nie dublować szlaku w drogę powrotną na wysokości Łysiny poszedłem czarnym szlakiem. Patrząc na to jak szerokimi ścieżkami szedłem na szczyt to teraz już tam przyjemnie nie było. Wąski szlak, bardzo zarośnięty. Na pierwszy rzut oka widać, że szlak jest ten mało uczęszczany. Wracając do przystanku, przy którym miałem samochód, ostatni rzut oka na Tatry, Gorce, Pasmo Lubonia oraz Babią Górę.


Na środku Szczebel, po prawej Luboń Wielki z przekaźnikiem


Pasmo Lubonia


Panorama Tatr

Cała przyjemność wędrówki na Lubomir zajęła mi 3 godziny i 40 minut z czego 22 minuty to były przerwy.

MAPA:

2015 08 26 Lubomir

PROFIL:

2015 08 26 Lubomir profil

GOOGLE EARTH:

2015 08 26 Lubomir

LINKI:
Galeria zdjęć
Schronisko PTTK na Kudłaczach
Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Facebook

Cytat

W górach jest wszystko co kocham, góry to przystań, niekończąca się nadzieja, że można żyć życiem i wierzyć, nie dotykając.

ks. Józef Tichner